Ubytovanie
Okolie

Vápeč

Majestátny vrchol Vápeč

týčiaci sa do výšky 956,6 m n.m. je jedným z najkrajších a turisticky najatraktívnejších v Strážovských vrchoch. Svojim tvarom a príkrymi vápencovými bralami vo vrcholovej časti pripomína fatranský Rozsutec.

Nachádza sa v severozápadnej časti Strážovských vrchov, v Trenčianskej vrchovine, v katastrálnom území obce Horná Poruba. Jeho siluetu je vidno už z diaľky z Považského podolia, no najviac vynikne z cesty Ilava – Valaská Belá vedúcej nad Hornou Porubou, alebo z vrcholu Vlčinca.

Vrchol leží v rovnomennej Národnej prírodnej rezervácii vyhlásenej v roku 1993 o rozlohe 75,38 ha. Predmetom ochrany je druhovo pestrá flóra a fauna teplomilného až horského charakteru.

Z vrcholu je pri dobrej viditeľnosti krásny kruhový výhľad nielen na okolité vrcholy Strážovských vrchov, ale aj na Biele Karpaty, ležiace za Považským podolím, kde nás najviac upútajú majestátne Vršatské bradlá, severnejšie ležiace Javorníky, vpravo od nich Malý a Veľký Manín a Súľovské vrchy. Na juhovýchode sa v diaľke týči hrebeň Veľkej Fatry, na juhu Vtáčnik a Veľký Tribeč a na juhozápade môžeme ponad Omšenskú dolinu vidieť Inovec.

Z turisticky organizovaných akcií sa každoročne 26. decembra koná Vianočný výstup na Vápeč a v prvú májovú sobotu Ilavská 25-ka, ktorej trasy (50 km a 25 km) prechádzajú cez vrchol Vápča.

Prístup:

na vrchol Vápča sa môžme dostať z viacerých východiskových bodov, z Ilavy, z osady Háj, z obce Kopec, zo sedla Homôlka a z Hornej Poruby.

 

Z Homôlky

pôjdeme po modrej turistickej značke vpravo po ceste okolo bývalej turistickej ubytovne a súkromnej chaty.

Pod elektrickým vedením prejdeme cez lúku a vľavo v najvyššom mieste pri stĺpe telefónneho vedenia odbočíme doprava, hore svahom. Na kraji lesa bude slabo viditeľná modrá značka.

V bukovom lese vystúpime na hrebeň. Značka nás vedie zvlneným terénom listnatým lesom k prvej vyhliadke vľavo do doliny. Krátky prudší zostup a vyjdeme z lesa na lúku, odkiaľ uvidíme vrchol Vápča (obrázok č.2).

Po vstupe do lesa pokračujeme po širokej lesnej ceste až vyjdeme opäť na lúku, kde stojí drevený prístrešok s lavičkami, stolom a ohniskom. Za lúkou opäť vstúpime do lesa a zvlneným terénom pokračujeme do rázcestia Palúch. Tu sa pripája červená turistická značka prichádzajúca z obce Kopec.

Odtiaľ pokračujeme strmým stúpaním po súbehu modrej a červenej značky bukovým lesom, ktorý sa postupne mení na borovicový, až sa dostaneme do odlesneného terénu, ktorý nám ponúka prvé výhľady po okolí. Keď prídeme do malého sedla pod vrcholom opustíme modrú a červenú značku, ktoré sa stáčajú vľavo dolu do Hornej Poruby a budeme pokračovať po vrcholovej významovej značke na samotný vrchol Vápča.

Trasa má 5,2 km, so stúpaním 415 m.

 

Z Hornej Poruby

môžeme vystúpiť na Vápeč dvomi značenými cestami. Po modrej značke, alebo po červenej (E8 Cesta hrdinov SNP).

Vyrazíme od kostola južným smerom po modrej značke, ktorá sa v strede obce stáča doľava a medzi domami začína strmo stúpať do lesa, alebo budeme pokračovať na horný koniec obce, kde hlavnú ulicu križuje červená značka a vydáme sa vľavo po nej. Frekventovanejšia je modrá značka, ktorá sa s červenou vo výške 750 m n.m. stretá a pokračuje súbežne s ňou strmým traverzom bukovým lesom. V strmom teréne prichádzame k smerovníku, kde končí žltá značka prichádzajúca z Ilavy a neskôr k upravenému prameňu s provizórnym posedením. Nad prameňom sa dostaneme z lesa a naskytnú sa nám prvé výhľady po okolí. V miernom stúpaní obchádzame vrcholové bralá z pravej strany. Krátkym strmým úsekom opäť v lese sa dostaneme do sedla pod vrcholom a budeme pokračovať vľavo po vrcholovej významovej značke na samotný vrchol Vápča.